|
|
America East | ACC | Atlantic Sun | Atlantic 10 | Big East | Big Sky
Big South | Big Ten | Big XII | Big West | Colonial | CUSA | Horizon
Metro Atlantic | MAC | Mid-Continent | MEAC | Missouri Valley
Mountain West | Northeast | Ohio Valley | Pac-10 | Patriot | SEC
Southern | Southland | SWAC | Sun Belt | West Coast | WAC
AMERICA EAST
Friday, March 2 - First Round
6:00 PM - G1: #8 Hartford vs #9 Stony Brook
Saturday, March 3 - Quarterfinals
11:00 AM - G2: #8 Hartford vs #1 Vermont
1:30 PM - G3: #4 Maine vs #5 UMBC
5:00 PM - G4: #2 Albany vs #7 New Hampshire
7:30 PM - G5: #3 Boston U. vs #6 Binghamton
Sunday, March 4 - Semifinals
11:00 AM - G6: #1 Vermont vs #5 UMBC
1:30 PM - G7: #2 Albany vs #3 Boston U.
Saturday, March 10 - Championship
11:00 AM - Game 8: #1 Vermont vs #2 Albany
ACC
Thursday, March 8 - Opening Round
11:00 AM - G1: #8 Clemson vs #9 Florida State
1:00 PM - G2: #5 Maryland vs #12 Miami
6:00 PM - G3: #7 Duke vs #10 NC State
8:00 PM - G4: #6 Georgia Tech vs #11 Wake Forest
Friday, March 9 - Quarterfinals
11:00 AM - G5: #1 North Carolina vs #9 Florida State
1:00 PM - G6: #4 Boston College vs #12 Miami
6:00 PM - G7: #2 Virginia vs #10 NC State
8:00 PM - G8: #3 Virginia Tech vs #11 Wake Forest
Saturday, March 10 - Semifinals
12:30 PM - G9: #1 North Carolina vs #4 Boston College
2:30 PM - G10: #10 NC State vs #3 Virginia Tech
Sunday, March 11 - Championship
12:00 PM - G11: #1 North Carolina vs #10 NC State
ATLANTIC SUN
Thursday, March 1 - Quarterfinals
12:00 PM - G1: #2 Belmont vs #7 Gardner-Webb
2:30 PM - G2: #3 Jacksonville vs #6 Campbell
6:00 PM - G3: #1 East Tennessee State vs #8 Stetson
8:30 PM - G4: #4 Lipscomb vs #5 Mercer
Friday, March 2 - Semifinals
6:00 PM - G5: #1 East Tennessee State vs #4 Lipscomb
8:30 PM - G6: #2 Belmont vs #6 Campbell
Saturday, March 3 - Championship
3:00 PM - G7: #1 East Tennessee State vs #2 Belmont
ATLANTIC TEN
Wednesday, March 7 - Opening Round
11:00 AM - G1: #9 Charlotte vs #8 Dayton
1:30 PM - G2: #12 Richmond vs #5 Fordham
5:30 PM - G3: #10 Duquense vs #7 Saint Louis
8:00 PM - G4: #11 Temple vs #6 St. Joseph's
Thursday, March 8 - Quarterfinals
11:00 AM - G5: #8 Dayton vs #1 Xavier
1:30 PM - G6: #5 Fordham vs #4 Rhode Island
5:30 PM - G7: #7 Saint Louis vs #2 Massachusetts
8:00 PM - G8: #6 St. Joseph's vs #3 George Washington
Friday, March 9 - Semifinals
5:30 PM - G9: #1 Xavier vs #4 Rhode Island
8:00 PM - G10: #7 Saint Louis vs #3 George Washington
Saturday, March 10
5:00 PM - G11: #4 R. Island vs #3 George Washington
BIG EAST
Wednesday, March 7 - First Round
11:00 AM - G1: #8 DePaul vs #9 Villanova
1:00 PM - G2: #5 Syracuse vs #12 Connecticut
6:00 PM - G3: #7 West Virginia vs #10 Providence
8:00 PM - G4: #6 Marquette vs #11 St. John's
Thursday, March 8 - Quarterfinals
11:00 AM - G5: #1 Georgetown vs #9 Villanova
1:00 PM - G6: #4 Notre Dame vs #5 Syracuse
6:00 PM - G7: #2 Louisville vs #7 West Virginia
8:00 PM - G8: #3 Pittsburgh vs #6 Marquette
Friday, March 9 - Semifinals
6:00 PM - G9: #1 Georgetown vs #4 Notre Dame
8:00 PM - G10: #2 Louisville vs #3 Pittsburgh
Saturday, March 10 - Championship
8:00 PM - #1 Georgetown vs #3 Pittsburgh
BIG SKY
Saturday, March 3 - Quarterfinals
9:05 PM - G1: #6 Idaho State at #3 Montana
9:05 PM - G2: #5 Montana State at #4 Portland State
Tuesday, March 6 - Semifinals
7:05 PM - G3: #2 Northern Arizona vs #3 Montana
10:05 PM - G4: #1 Weber State vs #4 Portland State
Wednesday, March 7 - Championship
8:00 PM - G5: #2 Northern Arizona vs #1 Weber State
BIG SOUTH
Tuesday, February 27 - First Round
6:00 PM - G1: #7 Radford at #2 High Point
6:00 PM - G2: #6 VMI at #3 Liberty
6:00 PM - G3: #8 Charleston Southern at #1 Winthrop
6:00 PM - G4: #5 UNC-Asheville at #4 Coastal Carolina
Thursday, March 1 - Semifinals
5:00 PM - G5: #2 High Point vs #6 VMI
7:00 PM - G6: #1 Winthrop vs #5 UNC-Asheville
Saturday, March 3 - Championship
1:00 PM - G7: #6 VMI vs #1 Winthrop
BIG TEN
Thursday, March 8 - First Round
11:00 AM - G1: #8 Michigan vs #9 Minnesota
1:30 PM - G2: #7 Michigan State vs #10 Northwestern
4:05 PM - G3: #6 Illinois vs #11 Penn State
Friday, March 9 - Quarterfinals
11:00 AM - G4: #1 Ohio State vs #8 Michigan
1:30 PM - G5: #4 Iowa vs #5 Purdue
5:40 PM - G6: #2 Wisconsin vs #7 Michigan State
8:10 PM - G7: #3 Indiana vs #6 Illinois
Saturday, March 10 - Semifinals
12:40 PM - G8: #1 Ohio State vs #5 Purdue
3:05 PM - G9: #2 Wisconsin vs #6 Illinois
Sunday, March 11 - Championship
2:30 PM - G10: #1 Ohio State vs #2 Wisconsin
BIG XII
Thursday, March 8 - First Round
11:30 AM - G1: #8 Iowa State vs #9 Oklahoma
2:00 PM - G2: #5 Texas Tech vs #12 Colorado
6:00 PM - G3: #7 Oklahoma State vs #10 Nebraska
8:20 PM - G4: #6 Missouri vs #11 Baylor
Friday, March 9 - Quarterfinals
11:30 AM - G5: #1 Kansas vs #9 Oklahoma
2:00 PM - G6: #4 Kansas State vs #5 Texas Tech
6:00 PM - G7: #2 Texas A&M vs #7 Oklahoma State
8:20 PM - G8: #3 Texas vs #11 Baylor
Saturday, March 10 - Semifinals
1:00 PM - G9: #1 Kansas vs #4 Kansas State
3:20 PM - G10: #7 Oklahoma State vs #3 Texas
Sunday, March 11 - Championship
2:00 PM - G11: #1 Kansas vs #3 Texas
BIG WEST
Wednesday, March 7 - First Round
8:00 PM - G1: #5 UC-Irvine vs #8 UC-Riverside
10:30 PM - G2: #6 Cal State-Northridge vs #7 Pacific
Thursday, March 8 - Quarterfinals
8:00 PM - G3: #3 Cal State-Fullerton vs #7 Pacific
10:30 PM - G4: #4 UC-Santa Barbara vs #5 UC-Irvine
Friday, March 9 - Semifinals
8:30 PM - G5: #1 Long Beach State vs #5 UC-Irvine
11:00 PM - G6: #2 Cal Poly vs #3 Cal State-Fullerton
Saturday, March 10 - Championship
10:00 PM - #1 Long Beach State vs #2 Cal Poly
COLONIAL
Friday, March 2 - First Round
11:00 AM - G1: #8 William & Mary vs #9 Georgia State
1:30 PM - G2: #5 Northeastern vs #12 Delaware
5:00 PM - G3: #7 Towson vs #10 UNC-Wilmington
7:30 PM - G4: #6 George Mason vs #11 James Madison
Saturday, March 3 - Quarterfinals
11:00 AM - G5: #1 VCU vs #9 Georgia State
1:30 PM - G6: #4 Drexel vs #5 Northeastern
5:00 PM - G7: #2 Old Dominion vs #7 Towson
7:30 PM - G8: #3 Hofstra vs #6 George Mason
Sunday, March 4 - Semifinals
2:00 PM - G9: #1 VCU vs #4 Drexel
4:30 PM - G10: #2 Old Dominion vs #6 George Mason
Monday, March 5 - Championship
6:00 PM - G11: #1 VCU vs #6 George Mason
CONFERENCE USA
Wednesday, March 7 - First Round
12:00 PM - G1: #7 Rice vs #10 UTEP
2:30 PM - G2: #6 Southern Miss vs #11 SMU
6:00 PM - G3: #8 Marshall vs #9 UAB
8:30 PM - G4: #5 Tulsa vs #12 East Carolina
Thursday, March 8 - Quarterfinals
12:00 PM - G5: #2 UCF vs #7 Rice
2:30 PM - G6: #3 Houston vs #6 Southern Miss
6:00 PM - G7: #1 Memphis vs #8 Marshall
8:30 PM - G8: #4 Tulane vs #5 Tulsa
Friday, March 9 - Semifinals
3:30 PM - G9: #7 Rice vs #3 Houston
6:00 PM - G10: #1 Memphis vs #4 Tulane
Saturday, March 10
10:35 AM - G11: #3 Houston vs #1 Memphis
HORIZON LEAGUE
Tuesday, February 27 - First Round
7:00 PM - G1: #7 UW-Milwaukee at #6 Illinois-Chicago
6:00 PM - G2: #8 Detroit at #5 Youngstown State
7:00 PM - G3: #9 Cleveland State at #4 UW-Green Bay
Friday, March 2 - Second Round
5:00 PM - G4: #3 Loyola vs #6 Illinois-Chicago
7:00 PM - G5: #5 Youngstown State vs #4 UW-Green Bay
Saturday, March 3 - Semifinals
4:00 PM - G6: #3 Loyola vs #2 Butler
6:00 PM - G7: #4 UW-Green Bay vs #1 Wright State
Tuesday, March 6 - Championship
8:00 PM - G8: #2 Butler vs #1 Wright State
METRO ATLANTIC
Friday, March 2 - First Round
6:30 PM - G1: #8 Canisius vs #9 Saint Peter's
9:00 PM - G2: #7 Rider vs #10 Iona
Saturday, March 3 - Quarterfinals
1:00 PM - G3: #4 Siena vs #5 Manhattan
3:00 PM - G4: #1 Marist vs #8 Canisius
6:30 PM - G5: #2 Niagara vs #7 Rider
9:00 PM - G6: #3 Loyola vs #6 Fairfield
Sunday, March 4 - Semifinals
5:00 PM - G7: #4 Siena vs #1 Marist
7:30 PM - G8: #2 Niagara vs #3 Loyola
Monday, March 5 - Championship
8:00 PM - G9: #4 Siena vs #2 Niagara
MAC
Wednesday, March 7 - First Round
12:00 PM - G1: #8 Eastern Michigan vs #9 Ball State
2:00 PM - G2: #5 Ohio vs #12 Bowling Green
4:00 PM - G3: #7 Central Michigan vs #10 Buffalo
6:00 PM - G4: #6 Western Michigan vs #11 Northern Illinois
Thursday, March 8 - Quarterfinals
11:00 AM - G5: #1 Toledo vs #8 Eastern Michigan
1:00 PM - G6: #4 Miami (Ohio) vs #5 Ohio
6:00 PM - G7: #2 Akron vs #7 Central Michigan
8:00 PM - G8: #3 Kent State vs #6 Western Michigan
Friday, March 9 - Semifinals
6:00 PM - G9: #1 Toledo vs #4 Miami (Ohio)
8:00 PM - G10: #2 Akron vs #3 Kent State
Saturday, March 10 - Championship
6:00 PM - #4 Miami (Ohio) vs #2 Akron
MID-CONTINENT
Saturday, March 3 - First Round
6:00 PM - G1: #1 Oral Roberts vs #8 Centenary
8:30 PM - G2: #2 Oakland vs #7 Western Illinois
Sunday, March 4 - First Round
6:00 PM - G3: #4 IUPUI vs #5 Southern Utah
8:30 PM - G4: #3 Valparaiso vs #6 UMKC
Monday, March 5 - Semifinals
6:00 PM - G5: #1 Oral Roberts vs #4 IUPUI
8:30 PM - G6: #2 Oakland vs #6 UMKC
Tuesday, March 6 - Championship
6:00 PM - #1 Oral Roberts vs #2 Oakland
MEAC
Tuesday, March 6 - First Round
5:30 PM - G1: #7 Hampton vs #10 Howard
8:00 PM - G2: #8 Coppin State vs #9 Bethune-Cookman
Wednesday, March 7 - First Round/Quarterfinals
5:00 PM - G3: #6 Norfolk State vs #11 MD-Eastern Shore
7:00 PM - G4: #1 Delaware State vs #8 Coppin State
9:00 PM - G5: #2 Florida A&M vs #7 Hampton
Thursday, March 8 - Quarterfinals
5:00 PM - G6: #3 North Carolina A&T vs #6 Norfolk State
7:00 PM - G7: #4 South Carolina State vs #5 Morgan State
Friday, March 9 - Semifinals
5:00 PM - G8: #1 Delaware State vs #5 Morgan State
7:00 PM - G9: #3 North Carolina A&T vs #2 Florida A&M
Saturday, March 10 - Championship
5:00 PM - G10: #1 Delaware State vs #2 Florida A&M
MISSOURI VALLEY
Thursday, March 1 - First Round
6:05 PM - G1: #8 Evansville vs #9 Drake
8:35 PM - G2: #7 Illinois State vs #10 Indiana State
Friday, March 2 - Quarterfinals
12:05 PM - G3: #1 Southern Illinois vs #9 Drake
2:35 PM - G4: #4 Bradley vs #5 Northern Iowa
6:05 PM - G5: #2 Creighton vs #10 Indiana State
8:35 PM - G6: #3 Missouri State vs #6 Wichita State
Saturday, March 3 - Semifinals
1:35 PM - G7: #1 Southern Illinois vs #4 Bradley
4:05 PM - G8: #2 Creighton vs #3 Missouri State
Sunday, March 4 - Championship
1:05 PM - G9: #1 Southern Illinois vs #2 Creighton
MOUNTAIN WEST
Tuesday, March 6 - First Round
8:30 PM - G1: #8 TCU vs #9 New Mexico
Thursday, March 8 - Quarterfinals
1:00 PM - G2: #1 BYU vs #8 TCU
3:30 PM - G3: #4 Air Force vs #5 Wyoming
7:00 PM - G4: #2 UNLV vs #7 Utah
9:30 PM - G5: #3 San Diego State vs #6 Colorado State
Friday, March 9 - Semifinals
8:00 PM - G6: #1 BYU vs #5 Wyoming
10:30 PM - G7: #2 UNLV vs #6 Colorado State
Saturday, March 10 - Championship
6:00 PM - G8: #1 BYU vs #2 UNLV
NORTHEAST
Thursday, March 1 - Quarterfinals
6:00 PM - G1: #8 St. Francis (NY) at #1 CCSU
6:00 PM - G2: #7 Wagner at #2 Sacred Heart
6:00 PM - G3: #6 F'Dickinson at #3 Quinnipiac
6:30 PM - G4: #5 Mt. St. Mary's at #4 Robert Morris
Sunday, March 4 - Semifinals
3:00 PM - G5: #5 Mt. St. Mary's at #1 CCSU
3:00 PM - G6: #2 Sacred Heart at #3 Quinnipiac
Wednesday, March 7 - Championship
6:00 PM - G7: #1 CCSU vs #2 Sacred Heart
OHIO VALLEY
Tuesday, February 27 - Quarterfinals
7:00 PM - G1: #8 Tennessee State at #1 Austin Peay
6:00 PM - G2: #7 Morehead State at #2 Eastern Kentucky
7:00 PM - G3: #6 Southeast Missouri at #3 Tennessee Tech
7:30 PM - G4: #5 Samford at #4 Murray State
Friday, March 2 - Semifinals
5:30 PM - G5: #1 Austin Peay vs #5 Samford
8:00 PM - G6: #2 Eastern Kentucky vs #3 Tennessee Tech
Saturday, March 3 - Championship
7:00 PM - G7: #1 Austin Peay vs #2 Eastern Kentucky
PAC-10
Wednesday, March 7 - First Round
8:00 PM - G1: #8 California vs #9 Oregon State
10:30 PM - G2: #7 Washington vs #10 Arizona State
Thursday, March 8 - Quarterfinals
2:00 PM - G3: #5 Arizona vs #4 Oregon
4:30 PM - G4: #1 UCLA vs #8 California
8:00 PM - G5: #6 Stanford vs #3 Southern Cal
10:30 PM - G6: #2 Washington State vs #7 Washington
Friday, March 9 - Semifinals
8:00 PM - G7: #4 Oregon vs #8 California
10:30 PM - G8: #3 Southern Cal vs #2 Washington State
Saturday, March 10 - Championship
5:00 PM - #4 Oregon vs #3 Southern Cal
PATRIOT LEAGUE
Wednesday, February 28 - Quarterfinals
6:00 PM - G1: #8 Lafayette at #1 Holy Cross
6:00 PM - G2: #7 Navy at #2 Bucknell
6:00 PM - G3: #6 Army at #3 Lehigh
6:30 PM - G4: #5 Colgate at #4 American
Sunday, March 4 - Semifinals
TBA - G5: #1 Holy Cross vs #4 American
TBA - G6: #2 Bucknell vs #6 Army
Friday, March 9 - Championship
3:30 PM - #1 Holy Cross vs #2 Bucknell
SEC
Thursday, March 8 - First Round
12:00 PM - G1: #W5 Alabama vs #E4 Kentucky
2:15 PM - G2: #E6 South Carolina vs #W3 Arkansas
6:30 PM - G3: #E5 Georgia vs #W4 Auburn
8:45 PM - G4: #W6 LSU vs #E3 Tennessee
Friday, March 9 - Quarterfinals
12:00 PM - G5: #E4 Kentucky vs #W1 Mississippi State
2:15 PM - G6: #W3 Arkansas vs #E2 Vanderbilt
6:30 PM - G7: #E5 Georgia vs #E1 Florida
8:45 PM - G8: #W6 LSU vs #W2 Mississippi
Saturday, March 10 - Semifinals
12:00 PM - G9: #W1 Mississippi State vs #W3 Arkansas
2:15 PM - G10: #E1 Florida vs #W2 Mississippi
Sunday, March 11 - Championship
12:00 PM - G11: #W3 Arkansas vs #E1 Florida
SOUTHERN
Wednesday, February 28 - First Round
2:00 PM - G1: #8 Chattanooga vs #9 Wofford
4:30 PM - G2: #7 Western Carolina vs #10 Elon
7:00 PM - G3: #6 Georgia Southern vs #11 The Citadel
Thursday, March 1 - Quarterfinals
1:00 PM - G4: #1 Davidson vs #8 Chattanooga
3:30 PM - G5: #4 UNC-Greensboro vs #5 Furman
6:00 PM - G6: #2 Appalachian State vs #7 Western Carolina
8:30 PM - G7: #3 College of Charleston vs #6 GA Southern
Friday, March 2 - Semifinals
5:00 PM - G8: #1 Davidson vs #5 Furman
7:30 PM - G9: #2 Appalachian State vs #3 C of Charleston
Saturday, March 3 - Championship
5:00 PM - G10: #1 Davidson vs #3 College of Charleston
SOUTHLAND
Thursday, March 8 - Quarterfinals
12:00 PM - G1: #2 Sam Houston State vs #7 Lamar
2:30 PM - G2: #3 Northwestern St vs #6 Stephen F. Austin
6:00 PM - G3: #1 Texas A&M-CC vs #8 SE Louisiana
8:30 PM - G4: #4 McNeese State vs #5 UT-Arlington
Friday, March 9 - Semifinals
6:00 PM - G5: #7 Lamar vs #3 Northwestern State
8:30 PM - G6: #1 Texas A&M-CC vs #4 McNeese State
Sunday, March 11 - Championship
1:00 PM - G7: #3 Northwestern State vs #1 Texas A&M-CC
SWAC
Wednesday, March 7 - Quarterfinals
2:30 PM - G1: #2 Jackson State vs #7 Southern
8:00 PM - G2: #1 Mississippi Valley vs #8 Alabama State
Thursday, March 8 - Quarterfinals
2:30 PM - G3: #3 Grambling State vs #6 Arkansas-Pine Bluff
8:00 PM - G4: #4 Alcorn State vs #5 Texas Southern
Friday, March 9 - Semifinals
2:30 PM - G5: #2 Jackson State vs #6 Arkansas-Pine Bluff
8:00 PM - G6: #1 Mississippi Valley vs #5 Texas Southern
Saturday, March 10 - Championship
5:00 PM - G7: #2 Jackson State vs #1 Mississippi Valley
SUN BELT
Wednesday, February 28 - First Round
7:00 PM - G1: #9 Middle Tennessee at #8 Troy
7:00 PM - G2: #13 Denver at #4 LA-Monroe
7:00 PM - G3: #12 LA-Lafayette at #5 North Texas
6:00 PM - G4: #11 Florida International at #6 Florida Atlantic
7:00 PM - G5: #10 UALR at #7 New Orleans
Sunday, March 4 - Quarterfinals
12:30 PM - G6: #1 South Alabama vs #9 Middle Tennessee
3:00 PM - G7: #4 LA-Monroe vs #5 North Texas
6:30 PM - G8: #2 Arkansas State vs #7 New Orleans
9:00 PM - G9: #3 Western Kentucky vs #6 Florida Atlantic
Monday, March 5 - Semifinals
6:30 PM - G10: #9 Middle Tennessee vs #5 North Texas
9:00 PM - G11: #2 Arkansas State vs #3 Western Kentucky
Tuesday, March 6 - Championship
8:00 PM - G12: #5 North Texas vs #2 Arkansas State
WEST COAST
Friday, March 2 - First Round
7:30 PM - G1: #5 San Diego vs #8 Pepperdine
10:00 PM - G2: #6 Loyola Marymount vs #7 Portland
Saturday, March 3 - Quarterfinals
8:00 PM - G3: #4 San Francisco vs #5 San Diego
10:30 PM - G4: #3 Saint Mary's vs #7 Portland
Sunday, March 4 - Semifinals
8:30 PM - G5: #1 Gonzaga vs #5 San Diego
10:30 PM - G6: #2 Santa Clara vs #3 St. Mary's
Monday, March 5 - Championship
8:00 PM - G7: #1 Gonzaga vs #2 Santa Clara
WAC
Tuesday, March 6 - First Round
8:30 PM - G1: #8 San Jose State vs #9 Idaho
Thursday, March 8 - Quarterfinals
1:00 PM - G2: #1 Nevada vs #9 Idaho
3:30 PM - G3: #4 Utah State vs #5 Hawaii
7:00 PM - G4: #3 Fresno State vs #6 Boise State
9:30 PM - G5: #2 New Mexico State vs #7 Louisiana Tech
Friday, March 9 - Semifinals
7:00 PM - G6: #1 Nevada vs #4 Utah State
9:30 PM - G7: #6 Boise State vs #2 New Mexico State
Saturday, March 10 - Championship
8:00 PM - G8: #4 Utah State vs #2 New Mexico State
|
|
|