|
|
2008 NCAA REGIONAL GAME TIMES
|
SouthernCollegeSports.com Staff
|
Contact SCS.com
|
ALL TIMES CENTRAL
Regional Brackets | Staff Predictions
Coral Gables |
Ann Arbor |
Raleigh |
Athens |
Fullerton |
Palo Alto
Stillwater |
Tallahassee |
Cary |
Conway |
Lincoln
Baton Rouge |
Houston |
College Station |
Long Beach |
Tempe
CORAL GABLES REGIONAL
Friday
11:00 AM G1: (2) Missouri vs (3) Mississippi
3:00 PM G2: (1) Miami vs (4) Bethune-Cookman
Saturday
11:00 AM G3*: (3) Mississippi vs (4) Bethune-Cookman
3:00 PM G4: (2) Missouri vs (1) Miami
Sunday
11:00 AM G5*: (3) Mississippi vs (2) Missouri
3:00 PM G6: (1) Miami vs (3) Mississippi
Monday
6:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
ANN ARBOR REGIONAL
Friday
1:00 PM G2: (1) Arizona vs (4) Eastern Michigan
Saturday
10:00 AM G1: (2) Michigan vs (3) Kentucky [PPD from FRI]
1:00 PM G3*: (4) Eastern Michigan vs (3) Kentucky
6:00 PM G4: (1) Arizona vs (2) Michigan
Sunday
1:00 PM G5*: (3) Kentucky vs (2) Michigan
6:00 PM G6: (1) Arizona vs (3) Kentucky
Monday
6:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
RALEIGH REGIONAL
Friday
1:00 PM G1: (2) South Carolina vs (3) Charlotte
6:00 PM G2: (1) NC State vs (4) James Madison
Saturday
1:00 PM G3*: (3) Charlotte vs (4) James Madison
6:00 PM G4: (2) South Carolina vs (1) NC State
Sunday
12:00 PM G5*: (4) James Madison vs (2) South Carolina
5:00 PM G6: (1) NC State vs (2) South Carolina
Monday
12:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
ATHENS REGIONAL
Friday
2:00 PM G2: (1) Georgia vs (4) Lipscomb
6:00 PM G1: (2) Georgia Tech vs (3) Louisville
Saturday
2:00 PM G3*: (1) Georgia vs (3) Louisville
6:00 PM G4: (4) Lipscomb vs (2) Georgia Tech
Sunday
1:00 PM G5*: (1) Georgia vs (4) Lipscomb
5:00 PM G6: (2) Georgia Tech vs (1) Georgia
Monday
6:00 PM G7*: (2) Georgia Tech vs (1) Georgia
FULLERTON REGIONAL
Friday
6:00 PM G1: (2) UCLA vs (3) Virginia
10:00 PM G2: (1) Cal State Fullerton vs (4) Rider
Saturday
6:00 PM G3*: (3) Virginia vs (4) Rider
10:00 PM G4: (2) UCLA vs (1) Cal State Fullerton
Sunday
6:00 PM G5*: (3) Virginia vs (1) Cal State Fullerton
10:00 PM G6: (2) UCLA vs (1) Cal State Fullerton
Monday
10:00 PM G7*: (2) UCLA vs (1) Cal State Fullerton
PALO ALTO REGIONAL
Friday
3:00 PM G1: (2) Pepperdine vs (3) Arkansas
7:00 PM G2: (1) Stanford vs (4) UC Davis
Saturday
3:00 PM G3*: (3) Arkansas vs (1) Stanford
7:00 PM G4: (2) Pepperdine vs (4) UC Davis
Sunday
3:00 PM G5*: (1) Stanford vs (4) UC Davis
7:00 PM G6: (2) Pepperdine vs (1) Stanford
Monday
3:00 PM G7*: (2) Pepperdine vs (1) Stanford
STILLWATER REGIONAL
Friday
1:00 PM G1: (2) Wichita State vs (3) TCU
7:00 PM G2: (1) Oklahoma State vs (4) W. Kentucky
Saturday
1:00 PM G3*: (3) TCU vs (4) Western Kentucky
7:00 PM G4: (2) Wichita State vs (1) Oklahoma State
Sunday
1:00 PM G5*: (3) TCU vs (1) Oklahoma State
7:00 PM G6: (2) Wichita State vs (1) Oklahoma State
Monday
7:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
TALLAHASSEE REGIONAL
Friday
12:00 PM G1: (2) Florida vs (3) Tulane
6:00 PM G2: (1) Florida State vs (4) Bucknell
Saturday
12:00 PM G3*: (2) Florida vs (1) Florida State
6:00 PM G4: (3) Tulane vs (4) Bucknell
Sunday
12:00 PM G5*: (1) Florida State vs (4) Bucknell
6:00 PM G6: (3) Tulane vs (1) Florida State
Monday
6:00 PM G7*: (3) Tulane vs (1) Florida State
CARY REGIONAL
Friday
1:00 PM G1: (2) UNC Wilmington vs (3) Elon
5:00 PM G2: (1) N. Carolina vs (4) Mount St. Mary's
Saturday
12:00 PM G3*: (3) Elon vs (4) Mt. St. Mary's
4:00 PM G4: (2) UNC Wilmington vs (1) North Carolina
Sunday
12:00 PM G5*: (3) Elon vs (2) UNC Wilmington
4:00 PM G6: (1) North Carolina vs (2) UNC Wilmington
Monday
12:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
CONWAY REGIONAL
Friday
12:00 PM G2: (1) Coastal Carolina vs (4) Columbia
6:00 PM G1: (2) East Carolina vs (3) Alabama
Saturday
12:00 PM G3*: (4) Columbia vs (2) East Carolina
6:00 PM G4: (1) Coastal Carolina vs (3) Alabama
Sunday
12:00 PM G5*: (2) East Carolina vs (3) Alabama
6:00 PM G6: (1) Coastal Carolina vs (2) East Carolina
Monday
12:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
LINCOLN REGIONAL
Friday
1:05 PM G2: (1) Nebraska vs (4) Eastern Illinois
7:05 PM G1: (2) UC Irvine vs (3) Oral Roberts
Saturday
1:05 PM G3*: (4) Eastern Illinois vs (3) Oral Roberts
7:05 PM G4: (1) Nebraska vs (2) UC Irvine
Sunday
1:05 PM G5*: (3) Oral Roberts vs (1) Nebraska
6:05 PM G6: (2) UC Irvine vs (3) Oral Roberts
Monday
1:05 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
BATON ROUGE REGIONAL
Friday
1:00 PM G2: (1) LSU vs (4) Texas Southern
6:00 PM G1: (2) Southern Miss vs (3) New Orleans
Saturday
1:00 PM G3*: (4) Texas Southern vs (3) New Orleans
6:00 PM G4: (1) LSU vs (2) Southern Miss
Sunday
1:00 PM G5*: (3) New Orleans vs (2) Southern Miss
6:00 PM G6: (1) LSU vs (2) Southern Miss
Monday
1:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
HOUSTON REGIONAL
Friday
2:00 PM G1: (2) Texas vs (3) St. John's
6:00 PM G2: (1) Rice vs (4) Sam Houston State
Saturday
2:00 PM G3*: (2) Texas vs (4) Sam Houston State
6:00 PM G4: (3) St. John's vs (1) Rice
Sunday
2:00 PM G5*: (2) Texas vs (3) St. John's
6:00 PM G6: (1) Rice vs (2) Texas
Monday
6:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
COLLEGE STATION REGIONAL
Friday
12:30 PM G1: (2) Dallas Baptist vs (3) Houston
6:30 PM G2: (1) Texas A&M vs (4) Illinois-Chicago
Saturday
12:30 PM G3*: (2) Dallas Baptist vs (4) Illinois-Chicago
6:30 PM G4: (3) Houston vs (1) Texas A&M
Sunday
12:30 PM G5*: (4) Illinois-Chicago vs (3) Houston
6:30 PM G6: (1) Texas A&M vs (3) Houston
Monday
6:30 PM G7*: (1) Texas A&M vs (3) Houston
LONG BEACH REGIONAL
Friday
4:00 PM G1: (2) San Diego vs (3) California
8:00 PM G2: (1) Long Beach State vs (4) Fresno State
Saturday
4:00 PM G3*: (3) California vs (1) Long Beach State
8:00 PM G4: (2) San Diego vs (4) Fresno State
Sunday
3:00 PM G5*: (1) Long Beach State vs (2) San Diego
7:00 PM G6: (4) Fresno State vs (2) San Diego
Monday
8:00 PM G7*: (4) Fresno State vs (2) San Diego
TEMPE REGIONAL
Friday
4:00 PM G1: (2) Vanderbilt vs (3) Oklahoma
9:00 PM G2: (1) Arizona State vs (4) Stony Brook
Saturday
4:00 PM G3*: (2) Vanderbilt vs (4) Stony Brook
9:00 PM G4: (3) Oklahoma vs (1) Arizona State
Sunday
3:00 PM G5*: (2) Vanderbilt vs (3) Oklahoma
8:00 PM G6: (1) Arizona State vs (3) Oklahoma
Monday
8:00 PM G7*: G4 Winner vs G5 Winner (if nec.)
(*) Elimination Game
|
|
|